Kancelaria
Grupy Parafialne
Polecamy
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM)
- Szczegóły
KSM zostało powołane podczas krajowego zjazdu Akcji Katolickiej w Krakowie w dniu 5 lutego 1934, która postanowiono ujednolicić jednostki wchodzące w jej skład. Decyzją Prezydium Zjazdu powołano na wzór włoski m.in. dwie organizacje młodzieżowe: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ), oba z siedzibą w Poznaniu. Obie organizacje prowadząc działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną i społeczno-patriotyczną pod hasłem „Budujmy Polskę Chrystusową” szybko przyciągnęły w latach trzydziestych rzesze nowych członków. Tuż przed wybuchem II wojny światowej obie organizacje liczyły ich łącznie ponad 250 tysięcy.
Liczne pisma wydawane przez młodzież szkolną w II Rzeczypospolitej, stanowiły jeden z elementów procesu wychowawczego. Oprócz dużych miast, gdzie działały bardziej znaczące szkoły, pisma takie ukazywały się także w mniejszych ośrodkach. W Świeciu nad Wisłą uczniowie gimnazjum zaczęli wydawać od 13 stycznia 1931 r. miesięcznik „Gregorianum”, który ukazywał się do 1939 r. Opiekunem grupy młodych osób tworzących pisemko był ksiądz Maksymilian Dunajski. Na łamach „Gregorianum” przedstawiano aktualne sprawy z działalności gimnazjum, przede wszystkim wyniki w kształceniu, działalność licznych kół zainteresowań, wyniki wyborów do samorządu szkolnego, przebieg i rezultaty różnorodnych zawodów sportowych. Swoje miejsce zajmowała również tematyka religijna. Prezentowane zagadnienia poruszały życie religijne miasta i powiatu oraz lokalnych organizacji i stowarzyszeń katolickich.
Po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze PRL odmówiły ponownej rejestracji KSMM poza terenem archidiecezji poznańskiej i krakowskiej oraz KSMŻ na terenie całego kraju. Ostatecznie 7 lutego 1953 zdelegalizowano również KSMM a członków organizacji działających w podziemiu represjonowano. Najdotkliwsze represje dotknęły członków KSMM – Michała Kowalika i Edwarda Chachlicę, których w procesie Kurii Krakowskiej skazano 27 stycznia 1953 na karę śmierci. Wyroki te zamieniono później na dożywocie a skazani opuścili więzienie na mocy amnestii w roku 1956.
Pomimo delegalizacji organizacje kontynuowały swoją podziemną działalność. Spotkania członków organizacji prowadził m.in. ks. kard. Karol Wojtyła – wcześniejszy asystent KSMM w Niegowici, a następnie w parafii św. Floriana w Krakowie.
Reaktywacji związków dokonała 10 października 1990 Konferencja Episkopatu Polski wydając dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską i nadając jej osobowość prawną kościelną. 12 lutego 1993 dokonano rejestracji stowarzyszenia KSM nadając mu również osobowość prawną cywilną.
8 października 2005 na Jasnej Górze odbyło się spotkanie oddziałów KSM z całej Polski z okazji 15-lecia reaktywowania stowarzyszenia.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) to organizacja zrzeszająca młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat i która za główny cel obrała sobie kształtowanie dojrzałej postawy katolika i Polaka. KSM zachęca również do rozwoju swojej wiary, podejmowania działań charytatywnych oraz aktywnego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Osoby będące w KSM-ie nie chcą “przespać” swojej młodości, a przeżyć ją twórczo i wykorzystać najlepiej ten czas.
Zawołanie KSM-owicza brzmi ,,Pzez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie gotów!” i to właśnie taką postawę starają się promować - gotowości do działania i do służby. Za patronów obrali sobie młode osoby, które wcześnie, na wyzwania stawiane przez Boga, odpowiedziały ,,GOTÓW!” - Maryję Królową Polski, która będąc młodą kobietą zgodziła się być Matką Zbawiciela, św. Stanisława Kostkę, który z uporem dążył do realizacji planu Bożego oraz bł. Karolinę Kózkównę, która nie tylko głosiła Ewangelię mieszkańcom swojej wsi, ale również zginęła w obronie tego, w co wierzyła.
W Polsce KSM istnieje w 41 diecezjach. Gromadzi 30 tys. młodych w ok. 2 tys. oddziałów i kół.
Opiekun: ks. Albert Bujak
Spotkania: w każdy poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej